Miejsce rzeczoznawcy w procesie wyceny nieruchomości
Do swego majątku dochodzimy przez wieloletnią pracę, toteż jasne jest chyba, że w większości wypadków nie raz się zadumamy nim postanowimy cokolwiek z nim zdziałać. W obręb prywatnego majątku jakiejkolwiek osoby wliczają się wszystkie należące do niego nieruchomości, jak też i ruchomości, a więc przykładowo auto, meble, sprzęt AGD i elektroniczny itp. Jednakże ruchomości to raczej elastyczny rodzaj majątku, można go łatwo zastąpić, co oczywiście sporadycznie robimy zmieniając je na inne i bardziej nowoczesne. Inaczej kwestia ma się jeśli chodzi o nieruchomości.
Wszelkie budynki czy lokale mieszkalne są bardzo kosztownym rodzajem majątku prywatnego jakiejkolwiek osoby, która nimi dysponuje. Zatem również handel nieruchomościami podlega specjalnym uwarunkowaniom. By odsprzedać, kupić albo podarować nieruchomość wymagane jest skierowanie się do notariusza oraz udokumentowanie tego rodzaju transakcji jako akt notarialny. Bardzo istotne znaczenie ma w takim okoliczności wartość określonej posesji, albowiem obligatoryjne będzie odprowadzenie tzw. „podatku od czynności cywilno-prawnych”. Rozsądnym wyjściem podczas realizowaniu interesów na rynku nieruchomości będzie więc skorzystanie z usług rzeczoznawcy majątkowego.
Osoby określane tytułem rzeczoznawców majątkowych (patrz tutaj) są zajmującymi się wolnym zawodem osobami fizycznymi, które mają pozwolenia w obrębie szacowania wartości nieruchomości. Podejmowane przez nich wyceny nieruchomości mogą przyjmować postać normalnej opinii, która nie posiada wiążącej wartości jurystycznej, lub operatu szacunkowego, jaki różni się od opinii tym, że jest dokumentem urzędowym i musi wypełniać reguły określone w sformalizowanych normach prawnych.
Z racji na powyższe operat szacunkowy jest brany pod uwagę w przypadkach w jakich wartość nieruchomości musi zostać obliczona bezsprzecznie skrupulatnie, np. w przypadku sądowego podziału majątku. Dokument taki posiada też ustalony przepisami prawa termin ważności, wynoszący dwanaście miesięcy od momentu zredagowania. Prawo uwzględnia też znowelizowanie operatu szacunkowego jeśli – dajmy na to – od czasu jego sporządzenia wartość majątku uległa drastycznej zmianie. Jeśli któraś ze stron nie zgadza się z wartością nieruchomości obliczoną przez rzeczoznawcę majątkowego to wtedy operat szacunkowy może zostać zbadany przez pełnomocnika lokalnej rady rzeczoznawców majątkowych.
Gaże pobierane przez rzeczoznawców majątkowych są dość zdywersyfikowane na obszarze całego kraju. Średnie honorarium za oszacowanie wartości mieszkania lub domu to mniej więcej kilkaset złotych. Rzeczoznawcy majątkowi pracują zwykle w ramach określonego regionu. Niekiedy usługi szacowania nieruchomości są tańsze w większych miastach, co wynika ze znaczniejszego poziomu konkurencji pomiędzy rzeczoznawcami, ale zarazem większej bazy porównawczej jeśli chodzi o przeprowadzane w regionie transakcje na rynku nieruchomości, co stanowi dla rzeczoznawcy majątkowego znaczne ułatwienie.